Chaton Bling – Obrączki Ślubne

Historia firmy Chaton

Historia rozpoczyna się w 1872 r. gdy Polski nie ma na mapach Europy.

1872

Założenie firmy: Simon Flaczyński.

W Polsce pod rozbiorem i panowaniem Kaisera Williama I oraz Kanclerza Otto von Bismarck-a pojawia się w Poznaniu 20-letni kupiec Simon Flaczyński

(ur. 1852 – zm. 1935). Założyciel firmy cechował się wyjątkowym zamiłowaniem do pięknych przedmiotów oferując wysmakowanej arystokratycznej klienteli biżuterię, zegarki i przedmioty sakralne.

Simon Flaczyński miał czworo dzieci, z których dwóch synów Leo (1886-1942)

i Witalis kontynuowało dzieło uzyskując w Grodzisku tytuły mistrzowskie

w złotnictwie i zegarmistrzostwie.

1911

Rejestracja firmy w Poznaniu.

W 1911 roku bracia rejestrują firmę w Poznaniu. Otwierają sklepy w Poznaniu, Berlinie, Świeciu, Mławie i Warszawie. Zajmują się produkcją zegarków kieszonkowych ze szwajcarskimi mechanizmami w srebrnych i złotych kopertach własnej produkcji.

1929

W 1929 roku Witalis Flaczyński uzyskuje patent w Warszawie na urządzenie fryzjersko-kosmetyczne.

1939-45

II Wojna Światowa i czasy po niej.

Podczas II Wojny Światowej firma zostaje prawie całkowicie zniszczona.

Obaj bracia zostali zamordowani przez Niemców. Firma odradza się w 1945 roku prowadzona przez Kazimierza Flaczyńskiego syna Leo, który jest zmuszony przez komunistów do prowadzenia wyłącznie zakładu zegarmistrzowskiego.

1946-89

Działalność Adama i Barbary Flaczyńskich

1970 roku firmę przejmuje Adam Lech Flaczyński i Barbara Flaczyńska, mistrzowie złotnictwa i zegarmistrzostwa. 1972 Sto lat od założenia firmy

przez Simona Flaczyńskiego jego prawnuk Adam Lech Flaczyński z żoną Barbarą Flaczyńską rejestrują w Poznańskim Urzędzie Probierczym producencki imienny znak graficzny ABF. 1976 Adam i Barbara Flaczyńscy opracowują nowatorską metodę odlewania próżniowego złota i srebra. W 1989 roku rejestrują pierwotną nazwę firmy CHATON (z francuskiego “puszek”) temin stosowany przez Simona Flaczyńskiego i jego synów oznaczający oprawę rubinów w mechanizmach zegarkowych. W biżuterii to specjalna oprawa brylantów mająca za zadanie optyczne powiększenie diamentu i wzmocnienie brylancji kamienia.

lata 90.

W 1990 roku Firma Chaton rozpoczyna produkcję łańcuszków złotych

i srebrnych stając się równocześnie jedną z pierwszych polskich firm potrafiących produkować diamentowane łańcuszki w 40 modelach podstawowych i 20 modyfikacjach.

XXI wiek

1994 roku nazwa CHATON zostaje oficjalnie objęta ochroną patentową

w pisowni, brzmieniu i w znaku graficznym. 2004 Chaton uzyskuje patent na łańcuszek do telefonu komórkowego. 2010 Chaton uzyskuje znak jakości Stowarzyszenia Rzeczoznawców Jubilerskich w Warszawie.

 

Koszalin, ul. Połtawska 4

      Zadzwoń 94 346 51 17
  @chaton.bling
   sklepbling@wp.pl
  http://www.chatonbling.pl