Akademia Kujawsko-Pomorska w Bydgoszczy

Akademia Kujawsko-Pomorska dawniej Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa powstała, podobnie jak inne uczelnie niepaństwowe, na wyraźne zamówienie społeczne najbliższego regionu. Jej narodziny zbiegły się  z wyjątkowymi okolicznościami współczesnej historii, to jest: pierwszego roku nowego XXI stulecia. Zbieżności te można odczytywać jako zapowiedź pomyślnej drogi dynamicznego rozwoju uczelni, co już znajduje potwierdzenie w dotychczasowym jej funkcjonowaniu.

Akademia Kujawsko-Pomorska w Bydgoszczy jest wyższą szkołą niepubliczną. Została utworzona w 2000 roku z inicjatywy Założycieli Heleny i Romana Czakowskich. Działa zgodnie z Ustawą o wyższych szkołach. Na podstawie decyzji Ministra Edukacji Narodowej z dn. 29 grudnia 2000 r. Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa została wpisana do rejestru uczelni niepublicznych pod pozycją 51 (Po wprowadzeniu elektronicznego rejestru uczelni niepublicznych, aktualny nr KPSW w rejestrze to: nr 190.). Zasady funkcjonowania Uczelni reguluje statut oraz regulamin studiów uchwalone przez Senat KPSW. Organami jednoosobowymi Uczelni są: Prezydent, Rektor, Dziekani oraz organami kolegialnymi są Konwent, Senat, Rada Powiernicza i Rady Wydziałów.

Od początku istnienia, tj. od 2000 roku, Akademia Kujawsko-Pomorska w Bydgoszczy funkcjonuje na zasadach NON-PROFIT, co oznacza, że ma charakter niezarobkowy, a cały zysk jest przeznaczany na inwestycje. Uczelnia posiada również pozostałe cechy właściwe dla organizacji non-profit, tj.: wyrazistą i trwałą strukturą organizacyjną, strukturalną niezależność od władz publicznych, samorządność oraz dobrowolność.


Kierunki studiów

Akademia Kujawsko-Pomorska (Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa) prowadzi studia magisterskie, inżynierskie i licencjackie. W ofercie Uczelni znajduje się kilkadziesiąt kierunków studiów podyplomowych oraz kursy dla studentów i absolwentów, którzy także mają możliwość pogłębiania wiedzy w ramach zakresów uzupełniających i dodatkowych (modułów).

Studenci AKP (KPSW) mogą podjąć naukę w systemie:

  • stacjonarnym – najlepsze rozwiązanie dla osób, które niedawno skończyły szkołę, zdały egzamin maturalny i nie pracują, ponieważ zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku.
  • niestacjonarnym – najbardziej odpowiadać będą osobom, które są już aktywne zawodowo, ale chciałyby poszerzać swoje kwalifikacje. Zajęcia w tym systemie odbywają się wg terminarza zjazdów, w soboty i niedziele.

Szczególnie uzdolnieni studenci Uczelni, po ukończeniu pierwszego roku, mają możliwość studiowania według indywidualnych planów studiów i programów nauczania (tzw. indywidualny tok studiów). Zapewnia się im wówczas szczególną opiekę dydaktyczno-naukową oraz umożliwia skrócenie czasu trwania kształcenia. Każdego roku Uczelnia poszerza ofertę kierunków oraz zakresów, dostosowując ją do aktualnych potrzeb rynku pracy.
MISJA Sapientiae Servientes – w służbie mądrości

Sapientiae Servientes (w służbie mądrości) – słowa te umieszczone na sztandarze Akademii Kujawsko-Pomorskiej (Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej) wyrażają misję Uczelni. Akademia Kujawsko-Pomorska (Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy) to miejsce, gdzie wspólnym wysiłkiem poszukuje się prawdy, wiedzy i umiejętności, czerpiąc z sentencji: „człowiek jest przede wszystkim istotą, która szuka prawdy, usiłuje nią żyć i pogłębiać ją w dialogu, który obejmuje dawne i przyszłe pokolenia” (Centessimus Annus, 49).
AKP (KPSW) w Bydgoszczy we wszystkich zakresach swojej działalności jest  zorientowana na służenie drugiemu człowiekowi. Nasza misja to przygotowanie absolwentów do potrzeb nieustannie zmieniającego się rynku pracy i oczekiwań pracodawców oraz wyzwań gospodarki globalnej. By ten cel zrealizować, AKP (KPSW) powołała do życia Radę Doradczą Pracodawców, Przedsiębiorców  i Samorządowców. Zespół ekspertów wspiera pracowników Uczelni swoim doświadczeniem w opracowywaniu i doskonaleniu programów kształcenia oraz dostosowywaniu ich do potrzeb pracodawców.

Misją AKP (KPSW) jest także wychowanie studentów w duchu zasad moralnych i odpowiedzialności za wykonywane przez siebie zadania. Pragniemy, by ich wiedza i postawy wyniesione z Uczelni były zgodne z europejskim i światowym trendem kształcenia pozwalającym na kompetentne i świadome funkcjonowanie w dynamicznie rozwijającym się globalnym społeczeństwie. Dążymy, by nasi absolwenci byli ludźmi o silnej motywacji zawodowej.
Strategia rozwoju AKP (KPSW) oparta jest na przesłankach stanowiących jednocześnie jej podstawy rozwojowe:

  • zatrudnianiu wysoko wykwalifikowanej kadry pracowników naukowo-dydaktycznych,
  • nieustannym dbaniu o zapewnienie i doskonalenie wysokiej jakości kształcenia,
  • przygotowaniu absolwentów do pracy zawodowej i pełnienia ról publicznych w warunkach nieustannie zmieniającego się rynku pracy i potrzeb pracodawców oraz wyzwań gospodarki globalnej,
  • zwiększaniu atrakcyjności oferty edukacyjnej, w tym wzbogaceniu programu studiów o studia w j. angielskim na wszystkich wydziałach,
  • wspieraniu inicjatyw prowadzących do rozwoju międzynarodowej współpracy naukowej oraz wymiany pracowników i studentów,
  • zapewnianiu kadrze naukowej oraz studentom AKP (KPSW0 szerokiego dostępu do informacji naukowej i najnowszej literatury światowej, w tym wydawnictw elektronicznych i cyfrowych baz danych,
  • poprzez realizację Akademii Liderów, nadanie priorytetowego charakteru kształtowaniu postaw kreatywnych i kształceniu umiejętności kluczowych, takich jak: komunikacja interpersonalna, komunikacja językowa, współpraca, mobilność, radzenie sobie w sytuacjach problemowych, przedsiębiorczość, kompetencje interpersonalne i obywatelskie.
  • pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych na działalność naukowo-badawczą, w tym ze środków MNiSW oraz UE,
  • zwiększeniu liczby nauczycieli akademickich zatrudnionych w AKP (KPSW) w podstawowym miejscu pracy, w tym kształcenie własnej kadry naukowo-dydaktycznej,
  • modernizacji i rozwoju infrastruktury dydaktycznej ułatwiającej pracownikom i studentom swobodny dostęp do nowych technologii informacyjnych i technik z wykorzystaniem e-learningu